Самоуништување на леталото Cassini по 20 години „служба“

Една од алатките на бескрајната потрага по живот во вселената ќе го доживее крајот ова лето: сондата Cassini која орбитира околу Сатурн и чини 3.26 милијарди долари ќе се самоуништи.

Сондата помагала на научниците за подобро разбирање на Енцелад и Титан, познатите месечини на Сатурн, собирајќи докази во поддршка на хипотезата дека нивната тенка ледена обвивка можеби крие океани полни со живот.

Сега, NASA планира да и приреди „гранд финале“ – помеѓу април и септември 2017, Cassini ќе се приближува кон Титан и Сатурн, ќе патува помеѓу прстените на планетата (што ќе биде негова последна мисија) и со тоа негово саможртвување ќе им помогне на научниците како гигантските планети се формирале и еволуирале.

Научниците на NASA планираат да соберат податоци во врска со гравитацијата и магнетните полиња на Сатурн, истражувајќи примероци од честички од атмосферата на планетата и снимајќи фантастички фотографии од неговите прстени и облаци низ финалното спуштање на леталото.

По 3 декади развивање и 2 на истражување, сондата Cassini-Huygens ќе има спектакуларен крај. Во своето патешествие, леталото досега обезбедило на научниците податоци кои
воделе до некои од највозбудливите откритија изминативе декади – вклучувајќи ги и доказите за можноста на населување на нашиот сончев систем.

Благодарејќи на неа, имаме подобро разбирање за времето и моделите на неговите сезони на Земјата, потенцијалното потекло на животот на нашата планета, условите потребни за живот, развитокот на планетарните системи околу другите ѕвезди, па дури и за создавањето на подобри ракети.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема поголеми задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација...
Верски календар
маченик и архиѓакон Лаврентиј. Времето на маченичката смрт на архиѓаконот на Римската црква Лаврентиј е годината 258. Во овој период христијаните во градот Рим се гонети особено...
На денешен ден
1839.- Велика Британија на почетокот на...
1914.- Јапонија и објави војна на Германија во...
1939.- Министрите за надворешни работи на...
1962.- Американскиот телекомуникациски сателит...