Интересни факти за планетата Земја

Планетата Земја е третата планета од Сонцето и единствената која за сега подржува живот. Во прилог прочитајте неколку интересни факти за нашата планета

1. 70% од површината на Земјата е покриена со водаПрвиот пат кога астронаути ја погледнале планетата од Вселената ја нарекле сината планета поради фактот што 70% од површината на Земјата е покриена со вода. Преостанатите 30% се земјена површина која е над морското ниво.

Прочитајте ги мистериите на подводниот свет.

2.Земјата е единствената планета која не е именувана според Бог од митологијата

Земјата е единствената планета во соларниот систем која не е именувана според бог или божица од Римската митологија. Единствените планети кои биле именувани уште пред нашата ера биле: Сатурн, Јупитер, Марс, Венера и Меркур. Секако тоа било бидејќи тие можеле да се видат со голо око од Земјата. Откако Уран и Нептун биле откриени, пропаднало именувањето на планетите според Римската митологија.

3. Земјата е премногу стара

Земјата постоела далеку пред човештвото и појавата на живите организми. Се верува дека била формирана во моментот кога се формирал Сончевиот систем, а тоа е пред 5,5 милијарда години.

4. Пренаселувањето ја убива планетата

Ова е најзастрашувачкиот факт за нашата планета. Научниците тврдат дека планетата за 50-тина години нема да изгледа како што изгледа сега од Вселената- зелена со огромни површини на шуми и зеленило, туку ќе преовладуваат сивата и црната боја. Сето тоа е поради забрзаниот процес на пренаселување и градење на копнените површини.

Прочитајте ги најнаселените градови во светот.

5. Најтоплото и најстуденото место на планетата

Досега, највисоката температура измерена на Земјата е во Либија на местото Азизија каде што термометарот покажал рекордни 136 степени на 13-ти септември 1932 година. Додека пак, најстуденото место е Антарктикот каде што во текот на зимата температурите може да се спуштат и по 100 степени под нулата. Најниската температура измерена досега е во Русија во метеоролошката станица во Васток – 128,6 степени. 

Погледнете интересни и воодушевувачки фотографии од нашата планета на видеото:Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена се расправаат.
Жената: Ако ми беше сопруг, ќе ти турев отров во кафето.
Мажот: Ако ми беше сопруга, ќе го испиев!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
1204.- Умре Мојсие Мајмоинид, еврејски филозоф,...
1466.- Во Фиренца умре Донати ди Николо ди Бето...
1553.- Роден е францускиот крал Анри IV, прв...
1570.- Данска ја призна независноста на Шведска.