Откриена огромна планета која орбитира околу малечка ѕвезда

Астрономите откриле нешто кое што се сметало за невозможно – џиновска гасовита планета со големина на Јупитер која орбитира околу ѕвезда од типот бело џуџе со маса колку половина од онаа на Сонцето.

Планетата NGTS-1b е рекордер – таа е досега најголемата откриена планета во однос на нејзиното сонце, во размер за кој научниците сметале дека не е ни возможен.

Откриена со помош на телескопска низа од следната генерација, NGTS-1b се наоѓа на околу 600 светлосни години далечина од Земјата, и е позната ако „врел“ Јупитер – гасовит џин близок до неговата матична ѕвезда, со многу помал орбитален период од Јупитер, и повисоки температури.

Оваа планета има околу 20% помала маса од онаа на Јупитер, а сегашните теории во врска со планетарните формации не дозволуваат на планети со оваа големина да орбитираат околу толку малечка ѕвезда.

Исто така, таа орбитира многу блиску до ѕвездата – на помалку од 3% од растојанието помеѓу Земјата и Сонцето – а орбитата трае само 2.6 „земјини“ дена.

Матичната ѕвезда е џуџе од M-класа, со половина радиус и половина маса од оние на Сонцето. Ваквиот тип на ѕвезди се најбројни во нашата галаксија, и сочинуваат околу 75% од сите околни ѕвезди, а причината за тоа е што не се врели како останатите и не го трошат водородот бргу како нив, што ги прави долговечни.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено пo наместа влажни коловози на повисоките и суви коловози на пониските места. Намалена видливост поради појава на магла од 50...
Верски календар
На денешен ден
1562. - Во Мадрид е роден Феликс Лопе де Вега,...
1758.- Британците го окупираа Сенегал.
1763.- Умре францускиот писател Прево, познат по...
1783.- Последните британски војници го напуштија...