Откриени скоро 100 нови егзопланети во податоците на мисијата К2

Интернационален тим астрономи потврдил дека по анализирање на новите податоци добиени од К2 мисијата на NASA, бројот на досега откриени егзопланети се зголемил за уште скоро 100 – па така сега вкупниот број на егзопланети откриени со К2 е скоро 300.

Мисијата Кеплер била лансирана во 2009 и од тогаш е во потрага по егзопланети со помош на транзитниот метод – фотографирајќи ги ѕвездите и барајќи промени во силината на нивната светлина. Доколку некоја ѕвезда се „стемни“ на одреден период а потоа продолжи да свети и тоа го прави во правилни интервали, тоа најверојатно значи дека околу неа орбитира некое тело доволно големо да блокира барем дел од нејзината светлина.

Главната мисија на Кеплер телескопот открила околу 2341 потврдени егзопланети, но во 2013 дел од него се расипал, па мисијата била повторно востановена како К2.

Податоците кои сега биле анализирани биле собрани во 2014, а научниците морале детално да ги истражат за да потврдат дека затемнувањето на ѕвездите не било предизвикано од други фактори.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

И донел Мујо на Фата вибратор. Го земала таа во рака, го уклучила, а тој почнал да тресе, еднаш, двапати, трипати, па и испаднал од рака и почнал да скока на подот по плочките....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Oд вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...