„Супер-Сатурн“-далечна планета со систем од огромни прстени

Астрономите од опсерваторијата Лајден во Холандија и од универзитетот Рочестер во Њујорк откриле систем од прстени со огромни пропорции околу младата ѕвезда J1407 која е слична на нашето Сонце, многу поголеми и потешки отколку оние на Сатурн.

Овој нов систем (прв од овој вид надвор од нашиот Сончев Систем) бил откриен во 2012 од тим воден од Ерик Мамаџек, а нови анализи на податоците сега покажале дека тој се состои од над 30 прстени, секој од нив со дијаметар од десетици милиони километри. Исто така биле пронајдени празнини помеѓу прстените, што индицира дека е можно да се формирале сателити или т.м “егзомесечини“

Планетата која со J1407 го сочинува овој систем е многу поголема од Јупитер или Сатурн, а тој е околу 200 пати поголем од оној на Сатурн, со дијаметар од скоро 120 милиони километри, а содржи честички вселенска прашина со вкупна маса скоро колку онаа на Земјата. Масата, пак, на J1407 е тешко да се предвиди, но најверојатно е околу 10 до 40 пати поголема од онаа на Јупитер.

Астрономите очекуваат дека прстените ќе станат потенки во следните неколку милиони години, и евентуално комплетно ќе исчезнат со формирање на сателити од материјалот во нив.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

И донел Мујо на Фата вибратор. Го земала таа во рака, го уклучила, а тој почнал да тресе, еднаш, двапати, трипати, па и испаднал од рака и почнал да скока на подот по плочките....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Oд вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...