Откриен нов вид на ѕвездена смрт

Кога ѕвездата станува Супернова, процесот трае со месеци, а сега астрономите откриле сосема нов вид на Супернова никогаш претходно опсервиран.

Суперновата наречена KSN 2015K прво го достигнала највисокиот степен на светлина и потоа комплетно се стемнила за помалку од 1 месец, 10 пати побрзо отколку другите супернови со слична осветленост која типично трае со месеци.

Според интернационалниот тим истражувачи, најверојатната причина за тоа е дека таа била опкружена со густ гас и вселенска прашина кои веќе биле исфрлени од неа, и дека станала видлива откога тие биле оддувани од ударниот бран кога станала Супернова.

KSN 2015K била забележана од Кеплер телескопот во 2015, кој овој процес го сликал на секои 30 минути за целото негово траење.

За само 2.2 дена, KSN 2015K го достигнала врвот во осветлувањето, за една недела тоа се намалило за половина, и комплетно се угасило за само 25 дена.

Новите телескопи како TESS на NASA ќе овозможат подетално набљудување на оваа Супернова, но и на други слични, кои ќе ни ги откриваат мистериите на универзумот една по една.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...