Пронајдена најголемата црна дупка која јаде ѕвезди со огромна брзина

Астрономите забележале црна дупка за која сметаат дека е најголемата и најбрзо растечката било кога откриена, која вшмукува еквивалент на масата на Сонцето секои 2 дена.

Црните дупки се видливи само поради нивната неверојатна осветленост, а доколку оваа се наоѓала во Млечниот Пат, би светела посјајно отколку полната месечина кога би била гледана од Земјата, на која животот би бил уништен благодарејќи на икс-зраците кои дупката ги испушта.

Супермасивната црна дупка технички позната како QSO SMSS J215728.21-360215.1 има големина на 20 милијарда Сонца и расте за 1% секои милион години.

Со толку многу материјал кој го има вшмукано, овој објект се квалификува како квазар, еден од најретките и најсјајни вселенски објекти кои обично се наоѓаат во центарот на галаксиите.

До сега се откриени само неколку квазари и супермасивни црни дупки со оваа магнитуда, а за новата не е познато како пораснала толку и за толку кратко време во раните денови на постоењето на Универзумот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...