Јапонците создаваат роботи за градење на живеалишта на Месечината

Тим јапонски научници работат на ровер за на Месечината чија задача би била да го изгради првото живеалиште каде би живееле  човечките колонизатори.

Нивната компанија наречена ispace има намера да лансира приватна вселенска мисија кон Месечината каде еден ден роботи би конструирале цела колонија наречена „Месечева Долина“. Првата мисија се планира веќе за 2019, а втората за 2020.

Лунарниот ровер има форма на метална бубачка и е дизајниран во него да се сместат алатки и инструменти, како и да собира вреди ресурси кои потоа би се искористиле за градење на град на Месечината.Но, ispace не е единствената компанија која има амбиција да користи роботи за конструирање живеалишта на Месечината. PISCES (The Pacific International Space Center for Exploration) исто има направено робот со 4 тркала способен да изгради рампа за слетување за идните мисии за истражување на Месечината, кој бил тестиран на Хаваи.

Напори прави и Европската Вселенска Агенција која има дадено предлог за мисија за тестирање дали почвата од Месечината би можела да се искористи како материјал за 3D принтање на лунарна база во форма на куполи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца истражувачи бегаат од племе човекојадци и по некое време пристигнуваат до кањон широк најмалку 15 метри.
- Што ќе правиме сега? - прашува едниот.
- Ќе скокаме, ете што ќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Од 21.03.2019 на регионалниот патен правец Р1103 Неготино – Лакавица се извршуваат работи на пат,...
Верски календар
На денешен ден
1611.- Роден е Евлија Челебија, турски патописец....
1634.- Британските колонисти на чело со лордот...
1807.- Во Англија е забранета трговијата со...
1812.- Роден е Александар Иванович Херцен, руски...