Компанија сака да испрати библиотека со човечката историја на Месечината

Фондацијата Arch Mission има проект наречен Lunar Library („Лунарна библиотека“) чија цел е зачувување и дисеминација на најважните знаења на човештвото низ времето и просторот преку поставување на еден вид на библиотека на Месечината која би била однесена до таму со Peregrine Lunar Lander-т кој ќе се лансира со Atlas V ракетата во 2020.Библиотеката би се состоела од целата Wikipedia отпечатена и ставена на малечки дискови, дигитална библиотека на сите човечки јазици (Rosetta Project), како и дополнителна содржина која би се состоела од десетици милиони страници со текст и слики, чија содржина ќе биде најавена подоцна годинава.

Сето ова ќе биде складирани на тенки лисја од никел со големина на поштенска марка, дебели само 20 микрони, а за да се прочитаат ќе биде потребен микроскоп кој ја зголемува сликата за 1000 пати.

Бидејќи на никелот радијацијата и променливите температури влијаат многу малку, библиотеката би требало да опстои милијарди години.

По оваа мисија, Arch имаат план да испратат библиотека и на Марс околу 2030-та, која на идните колонисти би им дала пристап на знаењата кои потекнуваат од Земјата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца истражувачи бегаат од племе човекојадци и по некое време пристигнуваат до кањон широк најмалку 15 метри.
- Што ќе правиме сега? - прашува едниот.
- Ќе скокаме, ете што ќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Од 21.03.2019 на регионалниот патен правец Р1103 Неготино – Лакавица се извршуваат работи на пат,...
Верски календар
На денешен ден
1611.- Роден е Евлија Челебија, турски патописец....
1634.- Британските колонисти на чело со лордот...
1807.- Во Англија е забранета трговијата со...
1812.- Роден е Александар Иванович Херцен, руски...