Зошто би живееле на Земјата ако може во дупка на Марс?

Оваа недела, претседателот на SpaceX Гвејн Шотвел во интервју направил храбро предвидување во врска со потенцијалната иднина на човештвото на црвената планета, т.е Марс.Тој смета дека Boring Company на Елон Маск би можела да го овозможи начинот на кој би ги сместувале луѓето на Марс – со копање на тунели во кои би се живеело.

И самиот Маск го има изјавено истото на конференција минатиот јули – дека би било можно да се изградат подземни објекти, па дури и цели градови на Марс, во кои луѓето кои таму би се населиле би живееле.

Ваквите живеалишта би можеле да бидат смртоносни за луѓето, бидејќи атмосферата на Марс е многу потенка од онаа на Земјата, а планетата нема доволно силно магнетно поле кое би ги заштитило од опасната космичка радијација која може да предизвика разни здравствени проблеми и смрт.Според NASA, за да луѓето на Марс бидат заштитени од неговата радијација постојат неколку опции – да се изградат живеалишта со материјал од кој се прават вселенските летала кој би ја апсорбирал радијацијата, или пак би се создал некој многу поефикасен материјал, што претставува скап процес.

Испраќање на машини за копање тунели какви користи Boring Company би можел да е најевтиниот начин да се изградат безбедни живеалишта на Марс, иако би требало да се изнајде и безбеден начин за луѓето да можат да ја посетуваат и неговата површина.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца истражувачи бегаат од племе човекојадци и по некое време пристигнуваат до кањон широк најмалку 15 метри.
- Што ќе правиме сега? - прашува едниот.
- Ќе скокаме, ете што ќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Од 21.03.2019 на регионалниот патен правец Р1103 Неготино – Лакавица се извршуваат работи на пат,...
Верски календар
На денешен ден
1611.- Роден е Евлија Челебија, турски патописец....
1634.- Британските колонисти на чело со лордот...
1807.- Во Англија е забранета трговијата со...
1812.- Роден е Александар Иванович Херцен, руски...