Нови докази за постоење на планетата 9

Дали зад орбитата на Плутон (поранешната 9-та планета) постои друга планета надвор од видикот на астрономите? Според нови опсервации, одговорот на тоа е најверојатно да.Новиот објект кој може да го видиме и опсервираме е наречен 2015 BP519 и личи дека е голем колку што би можела да е голема и самата џуџеста планета.

Она што е интересно е дека тој не се наоѓа на исто рамниште како останатите планети од Сончевиот Систем, кои се распоредени во форма на диск под агол од 54 степени.

Едно од објаснувањата за таа необична орбита е постоење на уште една планета зад Нептун со маса околу 10 пати поголема од онаа на Земјата, која би го овозможила потребното привлекување за 2015 BP519 да е на позиција каква што е.

Тоа не е дефинитивен доказ дека планетата 9 постои, но присуство на еден таков објект во нашиот Сончев Систем ја зголемува можноста за нејзино постоење.

Истражувачите уште во 2016 забележале чудни усогласувања во позициите на објекти од Куиперовиот појас, од кои 6 од нив изгледале како да биле присилени во нова орбита од голема скриена 9-та планета, исто како и 2015 BP519.

Тие на пресметките зад оваа нова студија работеле уште од 2014, правејќи симулации кои покривале период од билиони години за да се обидат да објаснат како новооткриениот вселенски објект се пронашол онаму каде што е сега.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Професор прашува студент по медицина:
- Колега, како ќе познаете дали некоја жена е бремена?
- Па, ќе има голем стомак и пеги по лицето.
- Аха. А јас имам ли голем...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1835.- Во Париз умре Винченцо Белини,...
1905.- Шведска ја призна независноста на...
1908.- Во Солун, во кафеаната "Бошњак-ан",...
1941.- Во Лондон, на конференцијата на...