Марс ќе се доближи до Земјата најблиску во последните 15 години

Марс во наредните 6 недели ќе сјае на ноќното небо повеќе од било кога во последните 15 години.

Причината за тоа е што црвената планета ќе се наоѓа во точка најблиску до Земјата во јуни и јули, во периодот кога нашата планета ќе поминува помеѓу Сонцето и неа.На 31 јули Марс ќе биде најсјаен, ќе се наоѓа на 57 милиони километри од Земјата и ќе биде видлив со голо око цел месец, сјаејќи посилно од скоро сите ѕвезди на небото во тој период.

Овој феномен е наречен перихелиска опозиција и се случува кога Земјата поминува измеѓу некоја планета и Сонцето. Опозицијата со Марс се случува секои 2 години, со последната во мај 2016. Но, оваа година е специјална бидејќи по неколку недели од опозицијата, Марс ќе биде најблиску до Сонцето во неговата орбита, во точка наречена перихелион.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Директорот на гробиштата го прашува чуварот:
- Добро бе, зошто се толку уморни гробарите денеска?
- Му умрела на некој човек таштата, па три пати ја вадеа на бис.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места каде коловозите се влажни. Виадукт Трејд известува дека денес (20.02.2019) ќе се...
Верски календар
На денешен ден
1507.- Роден е италијанскиот сликар Џентиле...
1790.- Умре австрискиот цар Јосиф Втори, син на...
1808.- Роден е францускиот сликар, графичар и...
1886.- Роден е унгарскиот револуционер Бела Кун,...