Морска бактерија може да овозможи да дишеме на Марс

Цијанобактериите го вшмукуваат јаглерод диоксидот и ослободуваат кислород во некои од најнепогодните за живот средини на Земјата.Сега, тим истражувачи објавил нова студија која овие малечки организми го поврзува со можноста за човечки живот на Марс.

Цијанобактериите користат фотосинтеза за да создаваат енергија и тоа можат да го прават во услови со далеку помалку светлина отколку што е потребна за растење, на пример, на домати. Научниците дури имаат откриено цијанобактерии кои растат во најголемите длабочини во океаните.

Клучен дел од процесот на фотосинтеза е хемикалијата хлорофил. Повеќето билки и организми ја конвертираат видливата светлина во енергија користејќи хлорофил-а, а истражувачите откриле дека цијанобактериите користат специјален вид хлорофил, наречен хлорофил-ф, за да ја конвертираат скоро-инфрацрвената светлина во енергија за да преживеат во околини со малку светлина.

Според нив, тоа значи дека можеме цијанобактериите да ги испратиме на Марс за да создаваат кислород за колонистите во иднината. Веќе имаме откриено вакви организми кои живеат во пустината Мохаве, Антарктикот, па дури и на надворешноста на Интернационалната Вселенска станицаПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Директорот на гробиштата го прашува чуварот:
- Добро бе, зошто се толку уморни гробарите денеска?
- Му умрела на некој човек таштата, па три пати ја вадеа на бис.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места каде коловозите се влажни. Виадукт Трејд известува дека денес (20.02.2019) ќе се...
Верски календар
На денешен ден
1507.- Роден е италијанскиот сликар Џентиле...
1790.- Умре австрискиот цар Јосиф Втори, син на...
1808.- Роден е францускиот сликар, графичар и...
1886.- Роден е унгарскиот револуционер Бела Кун,...