Глувци ќе ни помогнат да дознаеме како да преживееме на Марс

Минатиот петок SpaceX ја лансираа Falcon 9 ракетата кон Интернационалната Вселенска Станица (ISS) на која нема човечки екипаж, но има многу важни патници – 20 лабораториски глувци.Тие се дел од студијата на центарот за спиење и циркадиска биологија при Нортвестерн универзитетот, а планот е 10 од нив да поминат рекордни 90 дена во орбитата, а преостанатите 10 да се вратат на Земјата по 30 дена.

Истражувачите потоа ќе проверат како Вселената влијае на нивните циркадиски ритами (биолошки процеси кои се одвиваат во 24-часовни циклуси), микробионите (бактериите и другите микроорганизми кои живеат во и на телото) и останати физиолошки процеси.

Дваесетте  глувци кои се на ISS имаат идентични браќа и сестри кои ќе останат на Земјата во истражувачка лабораторија на NASA, каде ќе бидат изложени на потполно истите услови како нивните вселенски роднини – истото осветлување, температури и сл.

Истражувачите се надеваат дека реплицирањето на скоро идентичните услови би овозможило подобра анализа на сите начини на кои Вселената би им влијаела на телото.

Иако 90 дена не звучат како многу, тие се еквивалентни на 9 години од човечките животи – така што овие малечки астронаути би можеле значително да придонесат во сознанијата што сè се случува во организмот кога тој значителен дел од времето се наоѓа вон земјината атмосфера.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Одат две плавуши по улица и едната од нив наоѓа огледало. Го кренала таа огледалото гледа во него и вика:
- Еј, ја знам женскава од негде. Сум ја видела и порано.
Другата...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1440.- Роден е големиот московски кнез Иван Трети...
1517.- Војската на турскиот султан Селим Први во...
1561.- Роден е Франсис Бекон, англиски филозоф,...
1666.- Умре индискиот цар Шах Џехан од...