За прв пат астрономите имаат слика од „бебешка планета“

За прв пат, астрономите имаат слика од „бебешка планета“ додека се движи низ дискот од вселенска прашина околу нејзината ѕвезда, портокалово џуџе на 370 светлосни години далечина од Земјата.

Ѕвездата е наречена PDS 70, а планетата PDS 70b.Знаеме дека кога ѕвездите се формирани, околу нивниот екватор орбитира диск од вселенска прашина, карпи и гас. Кога сите овие се судираат едни со други, тие јакнат гравитациски, го собираат материјалот од нивната орбитална патека и евентуално формираат планета.

Астрономите детектирале неколку протопланетарни дискови со празнини во нив конзистентни со овој процес (на собирање материјал од патеката), но фотографирањето на раѓањето на планетата не било воопшто лесно.

Причината за тоа е што егзопланетите се предалеку и со премногу бледа светлина за да бидат забележани со нашите оптички телескопи, особено кога било која светлина која ја рефлектираат е затемнета од сјајноста на нивната ѕвезда – истата причина што не ги гледаме ѕвездите преку ден.Уште во 2012 е забележана значителна празнина во протопланетарниот диск на PDS 70, па така истражувачите од Макс Планк институтот за астрономија и Европската јужна опсерваторија одлучиле таму да ја фокусираат нивната потрага по нова планета.

PDS 70 има неколку карактеристики кои ја прават добар кандидат за ваква потрага. Нејзиниот протопланетарен диск е голем, а како портокалово џуџе со маса нешто помала од онаа на Сонцето, таа не е премногу светла што ја прави погодна за опсервација со коронограф - тоа е црниот круг во центарот на сликата, креиран од диск кој се користи да ја скрие светлината на ѕвездата за другите објекти околу неа да се видливи. И покрај тоа, потребни биле специјални филтри за блокирање на специфични бранови должини на светлината за да објектите се видливи.

Според анализата на спектарот на светлина кој го дава планетата, било заклучено дека таа има маса неколку пати поголема од онаа на Јупитер, температура на површината од околу 926 °C и дека се потребни околу 120 земјини години за да ја комплетира орбитата околу нејзината ѕвезда.

Тоа ја прави многу потопла отколку било која планета во нашиот Сончев Систем – Венера е најтоплата, а нејзината просечна температура е околу 463 °C.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто горилата имаат големи ноздрви?
- Зашто имаат дебели прсти.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Од денес, 15 ноември, стапува на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15...
Верски календар
На денешен ден
42.п.н.е.- Роден е римскиот цар Тибериј, посинок...
1095. - На црковниот собир Клермон, во Франција,...
1272.- Умре англискиот крал Хенри III, кој стапи...
1797.- Умре прускиот крал Фридрих Вилхелм II кој...