Голем број астероиди потекнуваат од 5 уништени света

Во почетокот, Сончевиот Систем бил облак од вселенска прашина и гас, за потоа студените температури да предизвикаат колапс на неговиот центар, формирајќи го Сонцето.

Новородената ѕвезда почнала да испраќа светлина и топлина во дискот прашина по што се создале планетите, креирајќи го Сончевиот Систем кој го знаеме денес.Со години се сметало дека астероидите биле остатоци од формацијата на планетите,  парчиња материјал кој не се оформил во големина на планета, но според најнова студија, многу е веројатно овие парчиња некогаш да биле дел од други светови.

Огромен дел од половината милион астероиди од астероидниот појас би можеле да се „шрапнели“ од околу 5 тела наречени „планетезимали“.

Заплетканите орбити на овие изгубени светови значело дека биле осудени да се судираат, создавајќи фрагменти кои исто така се судирале и создавале уште помали фрагменти во катаклизмична каскада која трае повеќе од 4 милијарди години.Стенли Дермот, астроном од универзитетот во Флорида и авторот на оваа студија, со неговите колеги ги анализирале податоците во врска со динамиката на телата во внатрешниот астероиден појас со надеж дека ќе ја откријат причината поради која објектите го напуштаат појасот и потенцијално летаат кон Земјата. Тие забележале нешто чудно во врска со многуте големи астероиди: нивните орбити биле навалени во однос на рамнината на остатокот од Сончевиот Систем. Причината за тоа сметаат дека е удар од одреден агол во поголем астероид чиј дел биле тие.

Научниците од порано знаеле дека околу половина од астероидите од појасот припаѓаат на 5 „фамилии“, но резултатите од последната студија сугерираат дека таа бројка можеби е и 85%.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...