NASA несакајќи уништила претходни докази за живот на Марс

Леталата Viking на NASA кои на Марс слетале во 1976-та можеби уништиле докази за живот на црвената планета.

Во теоријата објавена во „Журналот за геофизички истражувања: планети“ се вели дека мисијата Viking била во потрага по знаци за живот на Марс и дека леталата имале еден вид на лажица за собирање на примероци на почвата, која потоа ја загревале за да бараат органски материи во неа, кои се испоставило дека ги нема.Ова било шок за истражувачите и големо изненадување, бидејќи знаеле дека органските материјали биле оставени од кометите и метеоритите и дека би требало да пронајдат барем нешто.

Подоцна, во 2008-ма, леталото Phoenix пронашло соли наречени перхлорати, кои би уништиле било каков органски живот во почвата чии примероци Viking ги загревал декади порано.

Минатиот месец, пак, Curiosity роверот пронашол докази за органски молекули на Марс, кои Viking исто така би требало да ги имал пронајдено, а бидејќи тоа не се случило, тоа значи дека нешто не било во ред со тој експеримент.Разгледувајќи ги податоците од Viking, истражувачите пронашле докази за возможна реакција помеѓу перхлоратот и хлоробензенот – еден од органските молекули кои ги пронашол Curiosity. Тоа значи дека во мисијата Viking биле откриени градбените блокови на животот уште тогаш, но најверојатно биле контаминирани кога се враќале назад на Земјата.

Истражувачите заклучиле дека хлоринската компонента на хлоробензенот е со потекло од Марс, како и неговиот јаглероден молекул, но не може да се потврди дали инструментите биле контаминирани.

Доколку сето ова се потврди, ќе биде разрешена контроверзноста поврзана со мисијата Viking и причината зошто не биле пронајдени траги од живот на Марс.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...