Откриено подземно езеро со течна вода на Марс

И официјално – на Марс има вода. Истражувачки тим воден од Роберто Оросеи, професор од универзитетот во Болоња, детектирал езеро од течна вода долго 20км. и широко 1.5км. под замрзната површина на Марс во регионот познат како Planum Australe, за која се смета дека и покрај ниските температури не замрзнала поради растворените соли од минералите во нејзината околина.Во центарот на ова откритие се наоѓа MARSIS , инструмент кој се наоѓа на Mars Express леталото на Европската вселенска агенција.

Овој инструмент е позициониран стотици километри над површината на Марс и испраќа електромагнетни радарски бранови кон центарот на планетата. Кога тие бранови транзиционираат од еден материјал на друг (на пр. од мраз на карпа), се рефлектираат назад до инструментот, а потоа научниците можат да ти анализираат за да одредат каков сè материјал постои под површината на Марс.Помеѓу мај 2012-та и декември 2015-та, Оросеи и неговиот тим го фокусирале MARSIS на Planum Australe регионот, а откога ги анализирале податоците, забележале дека една област има радарски профил како оној на езерата со течна вода кои знаеме дека постојат под замрзнатите површини тука на Земјата.

Ова не е прво откривање на вода на Марс, веќе знаеме дека планетата има мраз како и мали количини водена пареа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...