Јапонците успешно слетаа ровери на астероид

Роверите на Јапонската воздухопловна истражувачка агенција (ЈАХА) наречени Rover 1A и 1B, заедно познати како Minerva II-1m успешно слетале на површината на астероидот Ryugu.Секој од нив тежи околу 1 килограм и е дизајниран да скока по површината на астероидот лоциран на околу 280 милиони километри од Земјата, а до таму стигнале со вселенското летало Hayabusa-2 кое било лансирано во декември 2014-та.

Доцна во јуни 2018-та леталото пристигнало на Ryugu и таму ќе остане до декември 2019-та, мапирајќи ја површината на астероидот и вршејќи разни научни истражувања, меѓу кои спаѓа и испраќање на уште два ровера.

Овие ровери ќе се движат по површината на астероидот со ротирање на масата внатре во нив која ќе создава моментум со чија помош ќе се тркалаат или отскокнуваат по површината, а секое движење ќе биде внимателно контролирано за случајно да не скокнат превисоко и да „избегаат“ од гравитацијата на астероидот, бидејќи таа е исклучително слаба. Додека на Земјата тие тежат еден килограм, на Ryugu релативната маса на секој од роверите е четвртина грам, а со секое скокнување поминуваат дистанца од неколку метри, движејќи се со брзина од 9 сантиметри во секунда.Hayabusa-2 е наследник на мисијата Hayabusa, која го посетила астероидот Itokawa во раните 2000-ти, каде се обидела да спушти сонда наречена MINERVA, но не успеала во тоа бидејќи се загубила на патот кон астероидот.

Сепак, оваа прва мисија успеала да врати мал примерок од астероидот назад на Земјата, а Hayabusa-2 ќе се обиде повторно да земе примерок, овој пат со удирање на површината на астероидот со специјален објект со што ќе создаде кратер, од кого ќе земе материјал.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди човек по улица кога поминува кола и му ја прегазува едната нога. Човеков се витка од болка и му се дере на возачот:
- Ах, мајката твоја, за ова ќе ми платиш пола милион...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на извидничкото движење
1512.- Во Севилја, Шпанија, умре Америго...
1732.- Роден е Џорџ Вашингтон, прв претседател...
1788.- Во Данцинг е роден Артур Шопенхауер,...