Една од месечините на Марс можеби е парче од планетата

Марс има две месечини: Фобос и Дејмос, именувани според грчките митолошки персонификации на страв и ужас.

И двете се чудни – малечки и со неправилна форма - а наликуваат повеќе на астероиди отколку на месечини, што ги навело астрономите да претпоставуваат дека тие се токму тоа – астероиди кои биле заробени од гравитацијата на Марс.Сега, нова студија дава докази кои се спротистaвуваат на оваа идеја.

Истражувачите повторно ги анализирале претходните опсервации на Фобос и пронашле докази кои сугерираат дека неговиот состав е многу сличен на кората на Марс. Поради тоа, тие претпоставуваат дека Фобос и Дејмос се резултат на сериозна колизија која се случила на црвената планета која во орбита исфрлила доволно материјал за да се оформат овие две месечини.

Тимот истражувачи го истражувал Фобос користејќи податоци стари 20 години, а биле создаден хемиски отпечаток од неговиот реголит – слој почва од неговата површина. Тие податоци биле споредени со податоците од метеорит кој паднал на Земјата во 2000-та год., по што се испоставило дека Фобос и метеоритот имале премногу сличен состав.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...