Компанија сака да гради на Марс користејќи ги неговите ресурси

Цената на транспортирањето на градежни материјали на Марс би била астрономска, па така доколку сакаме некогаш да се населиме таму, ќе мора да изнајдеме начин како да ги користиме неговите природни ресурси.

Тоа е идејата зад компанијата „Made of Mars” која вели дека развива технологија која карпите и минералите од Марс ќе ги конвертира во материјали кои идните астронаути ќе можат да ги користат за „градење на вселенската цивилизација на иднината“.

Made of Mars е проект на Џон Скок, кој исто така работи и како планетарен научник кој го изучува Марс во SETI институтот, непрофитна организација фокусирана на потрага по вонземски живот.

Тој во блогот на SETI изјавил дека првиот продукт на Made of Mars (MOM) ќе биде материјал направен од вулкански базалт, кој го има во изобилие на Марс, а на Земјата лесно се наоѓа на вулканските острови како Хаваи или Исланд. МОМ развиваат процес во кој базалтот ќе се топи, развлекува во долги нишки, и ќе се ткае во отпорен материјал.

Сега засега МОМ собира финансии преку Kickstarter кампања каде поджувачите ќе можат да купат паричници и футроли за лаптоп направени од вулкански базалт.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Возел камионџија и паишол на калуѓерка - автостоперка. Застапал ија примил во камионот. Кога се доближиле до целта и рекол дека мора да му плати за возењето. Калуѓерката му...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
41.- Убиен е римскиот цар Гај Јулиј Калигула. Тој...
76.- Роден е римскиот цар Публиј Елиј Хадријан,...
1712.- Роден е Фридрих Втори Велики, пруски крал...
1732.- Роден е францускиот писател Пјер Огистен...