Како дијамантите може да ни помогнат за правење подобри вселенски летала

Постоечките транзистори кои се вградуваат во електрониката се ранливи на радијација и топлина, па научниците се во постојана потрага по постабилни опции за користење во вселенски летала.Еден таков тим научници од Австралискиот национален универзитет на чело со Др. Zongyou Yin смета дека дијамантите се совршениот материјал во поглед на перформансите и издржливоста и создале тенок слој транзистори на дијамантски супстрат.

Транзисторите ги контролираат струењата во електрични кола, користејќи тројно наредени слоеви на полупроводници наизменично допирани со електронски дарители (n-тип) и акцептори (p-типови). Постоечките транзистори се направени од силициум карбид и галиум нитрид, но не траат долго во радиоактивни околини или на високи температури.

Yin модификувал вештачки дијаманти да функционираат како супстрат и ги премачкал со слој водород дебел еден атом, на што додал тенок слој молибденум оксид (МоО3), збогатен со водородни атоми.На тој начин, дијамантите ја дисперзираат топлината и ги заштитуваат слоевите над нив, а водородот ја зголемува стабилноста на молибденум оксид слојот.

Уредот третиран на овој начин бил поиздржлив, исклучително малечок и лесен, што е огромна предност коа ќе се земе в предвид неговата намена, т.е дека би бил вградуван во вселенски летала.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто втори февруари го викаат педерски празник? Зашто на хрватски се вика "Други - другога ..."
Се шета лисицата низ шумата, мртва - гладна, кога од една грмушка слуша...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Кенија
1642. - Холандскиот морепловец Абел Тасман го...
1821.- Во Руан е роден Гистав Флобер, француски...
1922. - Во Бенешов, кај Прага, е роден Франтишек...