Научниците со идеја за „светилник“ кој би ги привлекувал вонземјаните

Додека научниците низ светот работат на создавање на нови методи кои би можеле да се користат за детектирање на вонземски живот, MIT има друга идеја.

Сегашната ласерска технологија да се искористи да се креира еден вид на „светилник“ кој би ги привлекувал потенцијалните напредни вонземски цивилизации кои и самите се во активна потрага по друг живот во Универзумот.Овој светилник би бил способен да привлече внимание на далечина од 20 000 светлосни години од Земјата, а научниците сугерираат да биде напојуван од 1 до 2 мегаватен ласер кој би се фокусирал низ 30 до 45 метарски телескоп и би се насочил во Вселената. Оваа комбинација би создала зрак од инфрацрвена радијација доволно силен да се издвои во поглед на детектирање од сончевата енергија.

Ваквиот сигнал би можел да биде детектиран од вонземски астрономи кои ја истражуваат секцијата од Млечниот Пат во која ние се наоѓаме, особено доколку таквите астрономи се во блиски ѕвездени системи како Proxima Centauri.

Истражувачите од MIT велат дека доколку вонземски астроном го истражува Универзумот од TRAPPIST-1, најблиската ѕвезда до Земјата која има планети на кои потенцијално е можен живот, масивниот ласер би можел да се искористи да се испрати кратка порака во пулсирачка форма, слично на Морзеовата азбука.Ваквата порака би може да пристигне на далечната планета за неколку години.

Потенцијалните проблеми со овој план, меѓу другото, го вклучуваат и фактот што и покрај тоа што инфрацрвениот зрак е невидлив, тој би можел да го оштети видот на луѓето доколку се гледа директно кон него. Тој би имал „флукс густина“ од околу 800 вати на метар квадратен, што е блиску до 1300 вати кои ги има Сонцето.

Затоа, побезбедна локација за ваквиот ласер би била темната страна на Месечината.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто слонот има две дупчиња на сурлата?
- Едно за топла, едно за ладна вода?
- А кај му е бојлерот?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Поради одрони, сообраќајот на регионалниот пат Делчево- Македонска Каменица се одвива по една сообраќајна лента. Се преземаат мерки за расчистување на коловозот. ИЗВЕСТУВАЊЕ:На...
Верски календар
На денешен ден
1936.- Во местото Горки, кај Москва, умре Алексеј...
1940.- Францускиот генерал Шарл де Гол ги повика...
1953.- Египет е прогласен за република по...
1965.- Во Алжир е извршен државен воен преврат....