Детектирана супер-Земја која орбитира околу ѕвезда блиску до нас

Астрономите детектирале знаци кои покажуваат дека околу Бернардовата ѕвезда најверојатно орбитира планета.

Оваа ѕвезда е од видот црвено џуџе и постои уште пред нашиот Сончев Систем да биде оформен. Се наоѓа на 6 светлосни години од нас и е една од најблиските ѕвезди до нашето Сонце. Само 3 други ѕвезди од системот Алфа Кентаур се поблиску.

Црвените џуџиња се многу помалечки и постудени од нашето Сонце и имаат силна магнетна активност, но Бернардовата ѕвезда е една од најтивките од овој вид кој ни се познати.

По неколку годишно интензивно набљудување на ѕвездата, биле анализирани мерења од последните 2 декади правени со 7 различни спектрометри, при што биле откриени аномалии кои што по бројни симулации било заклучено дека се предизвикани од планета, со 99.2% сигурност.

Таа планета би била потенцијална супер-Земја – со маса поголема од Земјата, но помала од онаа на ледените џинови како Уран. Сепак, повеќе детали околу неа не се знаат.

Астрономите предвидуваат дека таа најверојатно е карпеста, тешка 4 земјини маси и скоро сигурно е замрзната (поради нејзината потенцијална местоположба во однос на ѕвездата) со температури на површината од околу -170°C

Следната генерација на опсерваторски инструменти кои треба да почне да функционираат во 2020-тите можеби ќе биде способна да сними директни слики од овие егзопланети релативно блиску до Земјата, што ќе ни помогне повеќе да научиме во врска со нив.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жената одненадеж се враќа дома и ја затекнува домашната помошничк седната во скутот на мажот и.
Аууу - мажу! - извикува сопругата. Па нема ни половина час како ти ги испеглав...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1574.- Во Фиренца умре Џорџо Вазари, италијански...
1858.- Со мирот во Тенцин заврши...
1941.- Унгарија и Финска му објавија војна на...
1966.- Во Тананарива, главен град на Малгашката...