Orbex го претстави најголемиот 3D принтан ракетен мотор во светот

Вселенската компанија Orbex ја претстави нивната нова ракета во која е вграден најголемиот 3D принтан ракетен мотор во светот и која воедно е првата комерцијална ракета која користи био-пропан гориво, редуцирајќи ги јаглеродните емисии за 90% во споредба со традиционалните горива кои се користат за ракетите.

Orbex Prime е ракета во две фази – прво била презентирана втората фаза, додека првата била сè уште во тајност, иако се очекува таа да вклучува летало кое ќе може да се користи повеќекратно. Ракетата од фазата 2 е направена од специјално креирана мешавина од јаглеродни влакна и алуминиумски композити. Испринтана е како едно парче – без зглобови или заварувани делови кои би можеле да ја ослабнат ракетата со влијанието на екстремните температури и промените во притисокот. Ова и овозможува на ракетата да е 30% полесна и околу 20% поефикасна во споредба со сличните „нормално“ изработени малечки ракети.

Малечките ракети се идеални за лансирање на наносателити во земјината орбита. Наносателити, инаку, се сите сателити кои тежат помалку од 10кг, а сè повеќе компании инвестираат во нивното развивање наместо во градење на масивни сателити.Првото лансирање Orbex Prime се очекува да го има во 2021-ва, при што ќе носи експериментален товар од Surrey Satellite Technology Ltd., ќе се користи за лансирање сателити на височини до 1250км.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Две плавуши седат на концерт на пијано.
- Ова да не е Шопен?
- Не сум сигурна, чекај нека се сврти!

* * *
Две плавуши прават муабет за култура.
- Си го гледала оној филмот...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
Ден на солунските браќа Кирил и Методиј.
Православната црква во 11-от век, во чест на...
1543.- Во Фромборг, во Полска, умре Никола...
1905.- Роден е Михаил Шолохов, еден од...