NASA планира мисија за одење и останување на Месечината

NASA планираат да започнат со тестирање на нови летала до 2024-та, со цел да имаат екипаж на површината на Месечината до 2028-ма.

Агенцијата поканила приватни компании да предложат идеи за најдобар начин за слетување на астронаути на Месечината, како и за развивање на клучни технологии кои би можеле да се користат таму, но и за пронаоѓање на најдобри начини за пренесување на луѓе и товар до и од таму.Планот сега засега се состои од 4 големи чекори – NASA прво мора да создаде летало во кое би можел да се смести екипаж од неколку луѓе, а слични летала веќе се развиваат од приватни компании за пренесување на луѓе до Интернационалната вселенска станица (ISS).

Но, за да се отиде од ISS до Месечината, потребно ќе биде да се создаде систем за лансирање, кој луѓето би ги испраќал во длабоката Вселена.

Кој систем и да се користи за лансирање, астронаутите нема директно да патуваат до површината на Месечината. NASA планира да изгради “Gateway”, односно автоматизирано вселенско летало кое ќе орбитира околу нашиот сателит и кој нема да биде постојано населен (како ISS), туку разни тимови ќе престојуваат краткотрајно и од таму ќе патуваат до Месечината.

За тој пат, пак, ќе биде потребно летало способно за слетување на Месечината (lander), а NASA очекува предлози кои би овозможиле изградба на такво кое би можело да се користи повеќекратно. Тоа би можело да користи гориво кое би се донело од Земјата, но NASA се заинтересирани и за технологија за создавање на гориво директно од лунарната почва.

NASA објавиле формално барање за предлози, кои би требало да се објават на 25 март.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Две плавуши седат на концерт на пијано.
- Ова да не е Шопен?
- Не сум сигурна, чекај нека се сврти!

* * *
Две плавуши прават муабет за култура.
- Си го гледала оној филмот...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
Ден на солунските браќа Кирил и Методиј.
Православната црква во 11-от век, во чест на...
1543.- Во Фромборг, во Полска, умре Никола...
1905.- Роден е Михаил Шолохов, еден од...