Откриена ѕвезда која експлодира секоја година

Научниците од државниот универзитет во Сан Диего откриле ѕвезда во галаксијата Андромеда која експлодира секоја година – која е прв од ваков вид во познатиот Универзум.Причината за експлозивната рутина на ѕвездата со име M31N 2008-12a се верува дека е нејзината зависна врска со блиска ѕвезда.

Бидејќи белото џуџе M31N 2008-12a орбитира блиску до нејзиниот близок ѕвезден придружник, тоа постојано го одзема водородот од него. Кога тоа неискористено водородно гориво допира до неговата површина, тоа се загрева и компресира благодарејќи на интензивната гравитација, по што креира хелиум – што резултира со моќна површинска експлозија која ја нарекуваме нова.Тоа исфрлање на материјалот со брзина околу 3% од брзината на светлината предизвикува привремено осветлување на белото џуџе, а постојаните експлозии кои регуларно се случуваат изминатите милион години креирале извонреден „супер-остаток“ составен од ѕвездените остатоци од експлозиите кој се протега 400 светлосни години.

Истражувачите сметаат дека ѕвездата се подготвува да стане супернова во процес кој што целосно ќе ја уништи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...