NASA ги награди најдобрите 3D принтани живеалишта за Марс

NASA во 2015-та го објави натпреварот за најдобро 3D принтано живеалиште кое би се користело на Марс, во кој тимови низ САД беа предизвикани да креираат анимација, да го докажат структурниот интегритет и да конструираат модел на живеалиште кое еден ден би можело да се користи на површината на Месечината, па дури и на Марс.

Сега се прогласени најдобрите 3 проекти, а тимовите кои ги имаат изработено ќе ја поделат наградата од $100 000.

Првото место го доби тимот SEArch+/Apis Cor за нивниот дизајн на вертикално живеалиште кое континуирано може да се зајакнува со дополнително 3D принтање и во кое светлината навлегува низ кружните отвори на надворешниот дел од конструкцијата.Второто место е за Team Zopherus за дизајнот кој би можел да се испринта со т.н „3D ровинг принтер“, односно подвижен принтер кој по создавање на структурата би се преместил на следната локација за принтање.Третото место припадна на Team Mars Incubator, за нивното живеалиште направено од шестоаголни 3D принтани парчиња од полиетилен, влакна и локален реголит.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...