Детектирана црна дупка која голта неутронска ѕвезда

Во 2015-та, LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) забележала гравитациски бранови индицирајќи космички шок-бран од две црни дупки кои што се спојуваат.

Овој април, научниците во опсерваторијата повторно детектирале ваков бран, но овој пат од црна дупка која „голта“ неутронска ѕвезда. Ова е 5-тото космичко спојување детектирано само тој месец, давајќи им на научниците многу нови информации за динамичниот Универзум.

Опсерваторијата сега има многу подобра резолуција отколку пред неколку години, со што детектирањето на спојување на црни дупки е станато многу вообичаено, до тој степен што LIGO веќе не се ни обидува да објавува артикли за секој индивидуален настан.

Но, црна дупка која „голта“ неутронска ѕвезда не е толку вообичаена. Според научниците, овој инцидент се случил на околу 1.2 милијарди светлосни години од нас – што значи пред повеќе од милијарда години.

Точната локација не е откриена, но се знае дека таа е во регион кој зафаќа површина од околу 3% од познатото небо.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Весела математика:
Паметен маж+Глупава жена
=романса
Паметен маж+Паметна жена
=афера
Глупав маж+Глупава жена
=дете
Глупав маж+Паметна жена
=шопинг
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1215.- Англискиот крал Џон ја потпиша Големата...
1752.- Бенџамин Франклин, американски физичар и...
1843.- Во Берген е роден Едвард Григ, норвешки...
1873.- Германскиот археолог-аматер Харнјих...