Пронајден нов начин за креирање кислород на други планети

Постојат многу предизвици кои човештвото треба да ги надмине за да се оди подалеку во Вселената, а еден од нив е недостатокот на кислородот.Сега, истражувачи од Caltech создале нов уред кој еден ден би можел да биде клуч за решението на овој проблем – тие развиле метода за екстрахирање на кислород од јаглерод диоксид, инспирирана од кометите и сметаат дека истата може да се користи во идните интерпланетарни мисии, како и за редуцирање на стакленичките гасови во нашата атмосфера.

На хемиските реакции им е потребна енергија, обично во форма на топлина, а хемиска реакција може да се започне и со кинетичка енергија. Истражувачите знаат дека водените молекули ослободени од кометите можат да се забрзуваат со соларниот ветер и испуштаат кислород кога повторно се враќаат на површината на кометата.

Бидејќи кометите исто така емитираат јаглерод диоксид, тимот истражувачи сакал да провери дали истиот процес се случува и со CO2. Тие креирале експеримент каде забрзувале молекули на CO2 и ги терале да се судираат со површина на златна фолија. Златото е инертен елемент, па така истражувачите биле сигурни дека доколку се формира кислород, тоа ќе биде исклучиво поради хемиската реакција.Уредот функционирал и истражувачите откриле нов начин за генерирање кислород – нешто што ќе биде витално за иднината на долгите вселенски патувања, како на пример кон Марс.

Тој всушност функционира како мини забрзувач на честички. Молекулот на јаглерод диоксид е јонизиран, со отстранет електрон, па така истиот може да се забрза со електрично поле, а судар би го скршил ослободувајќи кислород. Моментално, уредот не е претерано ефикасен – на 100 забрзани CO2 молекули, се добиваат еден или два молекули кислород. Сепак, тимот се надева дека ќе пронајде начин да ја подобри неговата ефикасност.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Бил Ладен распишал конкурс за терорист кој ќе се удри со авион во Ајфеловата кула. Во последниот круг на тестирање останале Талибанец, Ирец и Србин.
Бил Ладен го прашува...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1854.- Умре Вилхелм Шелинг, германски филозоф,...
1960.- Прогласена е независноста на Сенегал...
1961.- На границата на источен и западен Берлин...
1968.- Советскиот Сојуз и другите земји на...