Големата црвена точка на Јупитер полека исчезнува

Едно од најзначајните обележја на Сончевиот Систем – големата црвена точка на Јупитер – наскоро може ќе исчезне.

Големата црвена точка е всушност регион со постојан висок притисок во атмосферата на Јупитер каде има антициклонска бура, најголема во Сончевиот Систем.

Истата постои најмалку 350 години, но сега научниците предвидуваат дека би можела засекогаш да исчезне уште во наредните 20 години.

Нови слики на Јупитер покажуваат дека големата црвена точка на некој начин се крши – делови од неа се издвојуваат и исчезнуваат, предизвикувајќи таа постепено да се намалува.Научникот Глен Ортон од NASA изјави дека таа се намалува со конзистентна стапка и е трансформирана од некогаш овалната форма во помалечка кружна форма.

Многу од овие опсервации доаѓаат од Juno, леталото на NASA кое моментално орбитира околу Јупитер. Во јули, Juno уште еднаш ќе помине врз големата црвена точка, а научниците се надеваат дека тогаш ќе научат уште повеќе за судбината на оваа огромна бура.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...