NASA лансира GPS систем за вселенска употреба

NASA планира да испрати „Атомски часовник за Длабоката Вселена“ во Вселената, каде ќе функционира како еден вид космички GPS систем кој на вселенските летала ќе им помага да си ја знаат локацијата.Самиот систем е со големина на тостер и ќе биде дел од товарот на SpaceX Heavy Falcon ракетата чие лансирање е закажано за 22 јуни од вселенскиот центар Кенеди.

Тој ќе мери колку време е потребно за сигнал да се движи од една до друга точка во Вселената и со помош на тие податоци да го информира вселенското летало за неговата точна локација.

Овој проект е првиот атомски часовник од овој вид кој ќе лета подалеку од земјината орбита, во која ќе помине една година пред да се насочи во длабоката Вселена.Според изјавата на NASA, часовник кој е понапред/поназад дури и за една секунда би значел разлика помеѓу слетување на Марс и промашување на планетата за неколку километри. Во тестовите на Земјата, овој атомски часовник се докажат 50 пати постабилен отколку атомските часовници на GPS сателитите, а доколку со оваа мисија се покаже толку стабилен и во Вселената, тој ќе биде еден од најпрецизните часовници во Универзумот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд известува дека на ден 19.08.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосница Катланово на магистрален...
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...