Црните дупки можат да умрат односно „испарат“

Тешко е да се замисли нешто што би можело да „убие“ црна дупка, бидејќи овие ултра-густи ѕвездени вакууми консумираат сè што им е на патот. Но, тој космички апетит теоретски може и да ги убие.Истражувачи од технолошкиот институт на Израел креирале нов модел кој покажува дека постојана „исхрана“ со честички со негативна енергија би можеле постепено да ја намалува масата на црната дупка која што ги консумира, сè додека таа потполно не „испари“.

Кога честички материја и антиматерија се блиску до црна дупка, нејзината гравитациска сила ги раздвојува и ги спречува да се уништат едни со други.

Материјата која бега е во вид на Хокинова радијација, додека честичките антиматерија црната дупка ги апсорбира, при што според моделот, тие откинуваат дел од неа. Овој процес хипотетички со тек на време може да предизвика уништување на црната дупка.

За да го тестираат моделот наместо честички материја и антиматерија биле користени парови на фонони (квантни звучни бранови) во проток на гас. Фононот на бавната страна можел да патува спротивно од движењето на гасот, додека оној на брзата страна не можел, и бил заробен во „црната дупка“ на суперсоничниот гас.

Стивен Хокинг предвидел дека радијацијата на емитираните честички ќе биде во континуиран спектар на бранови должини и енергии и дека тоа може да се опише како единечна температура зависна исклучиво од масата на црната дупка – што со овој експеримент се потврдило.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....