На Марс откриен нов уникатен кратер

MRO (Извиднички орбитер на Марс) открил сосема нов кратер на површината на Марс.

Научниците сметаат дека тој е создаден од карпа широка околу 1.5 метри кој удрила во регионот наречен Sinai Planum, јужно од најимпресивниот кањон во Сончевиот систем: Valles Marineris. Новиот кратер се формирал некаде помеѓу септември 2016-та и февруари 2019-та.

Тој бил сликан со HiRISE камерата која е вградена во MRO (кој е на оддалеченост од 255км. од планетата), а е способна да фотографира слики во висока резолуција. Сликата во боја покажува темни црти и сини детали на бледо црвената површина на Марс, а моментално планетарните научници не го знаат потеклото на потемните региони кои се гледаат на сликата. Инаку, ширината на самиот кратер е околу 15-16 метри.

Член на тимот кој управува со HiRISE и научник од универзитетот на Аризон, Др. Вероника Бреј, вели дека црниот материјал најверојатно е базалт, а сините делови можеби се воден лед.

Истражувачите претходно сугерирале дека лентите од материјал кои ги гледаме како се растегнуваат од центарот на кратерите на Марс се предизвикани од моќни ветрови со силина на торнада, кои можат да постигнат брзини и до 800км/ч.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....