Откриена блиска „супер-Земја“ која би можела да подржува живот

Тим астрономи од универзитетот Корнел тврдат дека откриле прва потенцијално населива планета слична на Земјата надвор од Сончевиот Систем, со помош на вселенскиот телескоп TESS на NASA.Новооткриениот ѕвезден систем наречен GJ 357 е составен од една ѕвезда со големина од една третина од нашето Сонце, која е околу 40% постудена од него и три егзопланети од која една е во зона каде што можеби е возможно да се развие живот – каде температурите се доволно топли за постоење на течна вода. Системот се наоѓа на оддалеченост од 31 светлосни години од нас, во соѕвездието Хидра.

Планетата GJ 357d е околу 22% поголема од Земјата, а добива подеднаква количина ѕвездена енергија од GJ 357 колку што Марс добива од Сонцето.

Според астрономите, се работи за прва блиска „супер-Земја“ која би можела да подржува живот, а знаци за такво нешто би можеле да се бараат со новите телескопи кои наскоро треба да станат оперативни.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
9.- Роден е римскиот цар Тит Флави Веспазијан,...
1095.- На црковен собир во Клермон папата Урбан...
1626.- Папата Урбан III ја освети црквата „Свети...
1697.- Роден е англискиот сликар Вилијам Хогарт,...