Срушено летало на Месечината ја контаминирало со живи организми

Израелското летало Beresheet кое се сруши на површината на Месечината на 11-ти април оставило нешто повеќе отколку купче отпад на неа – илјадници тардигради, малечки микро-животни, познати и како „водени мечки“. Тие инаку биле дел од товарот кој се состоел од дигитална архива со големина на DVD која содржела 30 милиони информации и примероци од човечка ДНК.Тардиградите според научниците се едни од најиздржливите животни во познатиот Универзум – толку се издржливи да се пронајдени живи на екстериерот на Интернационалната Вселенска Станица.

Тардиградите од Beresheet најверојатно нема да ползат на површината на Месечината бидејќи тие биле претходно дехидрирани – иако можат да бидат „оживеани“ и по неколку години од процедурата.Тие можат да преживеат на температури и до -200 °C и без да се дехидрирани, а порано годинава кинеската лунарна сонда Chang’e-4 најниската температура која ја измерила на Месечината изнесувала -182.7 °C

Иако не е јасно колку долго тие би можеле да преживеат на површината на нашиот сателит, ова значи дека луѓето случајно ја контаминирале Месечината со живот од Земјата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
9.- Роден е римскиот цар Тит Флави Веспазијан,...
1095.- На црковен собир во Клермон папата Урбан...
1626.- Папата Урбан III ја освети црквата „Свети...
1697.- Роден е англискиот сликар Вилијам Хогарт,...