Радиоактивна прашина од супернова е закопана во Антарктик

Радиоактивна прашина од ѕвезда која експлодирала во супернова пред милиони години „слетала“ на Антарктик, каде била закопана под илјадници килограми снег.По масивни ископувања, научниците се надеваат дека истражувањето на оваа прашина ќе открие нови тајни во врска со космичкото опкружување околу нашиот Сончев Систем, што ќе ни овозможи подобро разбирање на историјата на нашето галактичко соседство.

Тимот на водечкиот истражувач Доминик Кол од австралискиот национален универзитет во нивната лабораторија го топел снегот за да собере малечки честички од вселенската прашина кои потоа биле анализирани за радиоактивни изотопи, а било откриени многу повеќе такви изотопи отколку кога прашината само би поминала низ космичките зраци кои секојдневно поминуваат низ Земјата.Според претходни истражувања на истиот тим, било докажано дека супернова оставила депозит од железо во нашиот Сончев Систем во последните 1.5 до 3 милиони години, во кој облак нашиот систем влегол пред 40 000 – 50 000 години а излегол пред околу 3000, иако можеби сè уште се наоѓаме на неговиот раб. За цело тоа време, таа вселенска прашина паѓала на Земјата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....