Роботи ќе градат живеалишта на Марс имитирајќи ги луѓето на Земјата

Нови градежни роботи учат како да си ја вршат работата така што ќе ги имитираат движењата на луѓето, копирајќи ги за да копаат и да редат објекти едни врз други.SE4, компанијата која стои зад овој систем, тврди дека еден ден нивната флота од роботи за копање и составување би можела да помогне во градење на живеалишта на Марс. Нивната цел е да развијат технологија која би овозможувала на операторот кој работи на Земјата да дава корисни информации на роботите кои се на друга планета.

Системот за имитирање на човечките движења е сличен на начинот на кој што инженерите го контролираат Федор, полу-автономниот хуманоиден робот кој Русија скоро го има испратено на Интернационалната Вселенска Станица.Опременa со кацига за виртуелна реалност и два рачни контролери, личноста би можела да гестикулира или да се движи наоколу, учејќи ги SE4 роботите на нови команди. Така, градежниот робот би можел да научи како да извршува одредени задачи пред време, за да не чека чекор-по-чекор инструкции да му пристигнат од Земјата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....