Tamron сензор за фотоапарати почувствителен од човечкото око

Компанијата Tamron е најмногу позната по нивните објективи за разни камери, а најновата најава која доаѓа од нив вели дека работат на сосема нов сензор кој е многу почувствителен од човечкото око и кој е способен да опфати неверојатен дел од динамичкиот опсег.

Новиот сензор се развива во партнерство со Јапонската агенција за наука и технологија, и како што се гледа од приложената слика, способен е да фотографира во услови со неверојатно мала количина на светлина – нешто што било огромен предизвик во минатото.

За да ги постигнат овие резултати, Tamron ја искомбинирале нивната оптичка технологија со екстремно чувствителен сензор и моќен процесор за слики. Заедно овие три компоненти креирале камера која е способна да слика јасни слики во боја при осветлување од само 0.003 лукса – што во споредба одговара на сцена осветлена само од светлината на ѕвездите и ништо друго.


Оптиката развиена за овој систем користи технологија со ултра-ниска рефлексија, која помага да се редуцираат артифактите кои обично се јавуваат кај сензорите со голема чувствителност. CMOS сензорот кој системот го користи работи заедно со специјална технологија за редуцирање на „дигиталниот шум“ (така што сликите се чисти и не се дисторзирани), како и со технологија на осветлување која собира најмногу што може информации од сликата, додека го одржува динамичкиот опсег на максимум.

Нема информации кога оваа технологија ќе се појави на пазарот, со и кога тоа ќе се случи, таа најверојатно нема да биде наменета за конзумерските камери, туку за оние кои се користат во индустриски цели.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Скопје
Н/А
Нема
Скопје
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој старец кој никогашне бил
на лекар оди на преглед.Влегува
во болницата и застанува на
шалтер,а сестрата го прашува:
-Повелете господине.
-Сакам да разговарам со...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози на повисоките и суви коловози на пониските места. Денеска на патниот правец А2 Кичево – Охрид, после...
Верски календар
свештеномаченик Харалампиј. Свети Харалампиј бил епископ на градот Магнезија, Тесалија. Мудар старец. Во текот на 113-те години од својот живот бестрашно го проповедал Христос...
На денешен ден
1574.- Изби верската војна меѓу француските...
1685.- Во Хале е роден Георг Фридрих Хендл,...
1792.- Умре англискиот сликар Џошуа Рејнолдс,...
1821.- Умре англискиот писател Џон Китс, еден од...