Иднината е во ДНК компјутерите

Компјутерите без сомнение го имаат револуционизирано модерното општество и се наоѓаат буквално секаде. Во нашите канцеларии, домови, џебови, па и во кујнските апарати. Сега, истражувачи од Универзитетот во Манчестер работат на претворање на нишките ДНК во следната основа за идните компјутери.

Научниците имаат креирано компјутерски уред базиран на ДНК кој „расте како што работи/пресметува“ и додека сегашните компјутери имаат ограничен капацитет за пресметки, ДНК компјутерите ќе бидат дизајнирани да се само-реплицираат, притоа создавајќи простор колку што им е потребен.

Денешните компјутери можат да имаат по неколку терабајти капацитет, но ДНК компјутерите можат да работат со 100 милијарди терабајти, а сите тие податоци да се сместени на само еден грам ДНК.

Иако постојат пионерски компании и индивидуалци кои работат на усовршување на овој систем за изработка на компјутери, во моментов кодирањето на само 1 мегабајт информации во ДНК чини $12 500 – што значи кодирањето информации од илјадници мегабајти би било незамисливо скапо.

Токму цената е најголемата пречка за изработката на овие системи – ДНК-то не само што е најсигурен извор за складирање на информации, туку е и најдобар медиум за нивно копирање. Охрабрувачки е тоа што како технологијата се развива, така паѓаат и цените – на пример, секвенцирање на геном во почетокот чинело 2.7 милијарди долари, за да сега таа цена изнесува $280, па така експертите се надеваат дека ќе бидат сведоци на сличен тренд и во енкодирањето на информации во ДНК.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Како се чуствуваше при првиот скок со подобран?
- Како птица. Летам и серам, летам и серам...
* * *

Се натпреварувале Русин, Американец и Македонец чив национален алкохолен...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска...
Верски календар
Свети Агапиј беше виден граѓанин на палестинскиот град Кесарија во времето кога во овој град христијаните ги гонеше некој си управник Урбан. Овој постојано ги изнесуваше...
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на бабите, празник...
1472.- Роден е италијанскиот сликар Бартоломео...
1483.- Во Урбино е роден Рафаело Санти,...
1749.- Во Бомон ан Ож е роден Пјер Симон Лаплас,...