SkinMarks е-тетоважи

Група истражувачи од Сарланд универзитетот во Сарбрукен, Германија, работат на концепт на ултра-тенки „електронски тетоважи“ кои кожата ја претвораат во површина т.е „копчиња“ осетливи на допир.

Привремените електронски тетоважи се наречени SkinMarks и се развиени како дел од истражувачкиот проект за компјутерско-човечка интеракција на Сарланд универзитетот.

Технологијата се состои од принтање на жици и електроди на хартија за тетовирање, користејќи кондуктивно мастило. Тетоважите се потенки од дебелината на човечко влакно, траат неколку дена, а може да се префрлат на кожата со помош на вода.

Со помош на SkinMarks тетоважа залепена на прст, би можело, на пример, да се нагодува силината на звукот на смартфонот преку поминување со друг прст врз неа. Виткањето, пак, на „тетовираниот“ прст би го претворил слајдерот за звук во копче за плеј или пауза.

Дополнителна можност која SkinMarks тетоважите ја имаат во споредба со другите е-тетоважи е електролуминисценцијата – тие светат секогаш кога низ нив има проток на струја. Така, тетоважа во форма на одредена апликација би можела да засвети кога на апликацијата на смартфонот ќе стигне нотификација.

Водачите на овој проект сметаат дека ваквата технологија ќе биде на располагање за сите во наредните 10 години, и дека ништо чудно да влезете во некој салон за тетовирање во 2050-та година, и од него за 5 минути подоцна да излезете со iPhone 22 „истетовиран“ на вашата рака.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој црнец од некое афричко племе доаѓа со жена му и неговото новородено дете кај доктор Џоунс и му вика:
'Докторе, имам осум деца и сите се црни како мене, само ова е бело....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Поради сообраќајна незгода на патниот правец Струмица – ГП Ново Село, сообраќајот е во прекин од 45 минути по...
Верски календар
Кирил и Методиј. Овие двајца светители се посебно важни за словенските народи. Родени се во Солун, во деветтиот век, во видно византиско семејство. Свети Кирил кој пред да стане...
На денешен ден
Ден на солунските браќа Кирил и Методиј.
Православната црква во 11-от век, во чест на...
1543.- Во Фромборг, во Полска, умре Никола...
1905.- Роден е Михаил Шолохов, еден од...