Електронска кожа на иднината која сама заздравува

Кожата е орган кој истовремено е чувствителен и способен да прима разни видови стимулации, но и доволно силен да ги издржи повредите како модринки и посекотини, како и способен самиот да заздрави во релативно кратко време.

Сега, научниците од универзитетот во Колорадо развиле т.н електронска кожа или е-кожа која треба да ги содржи сите овие карактеристики.

Она што е уникатно во врска со неа е хемиското сврзување на полииминот кој и дозволува на е-кожата самата да заздравува и целосно да може да се рециклира на собна температура.

Е-кожата може да функционира како подобрување на вистинската, бидејќи во неа може да се сместат сензори со кои би се поврзала на разни видови електронски уреди.

Таа исто така може да се употребува и во простетиката, особено имајќи в предвид што може самата да заздравува само преку аплицирање на мешавина од етанол од три состојки кои се комерцијално достапни, како и во роботиката. На пример, доколку има робот што треба да се грижи за бебе, на неговите прсти може да се интегрира е-кожата која би го чувствувала притисокот од бебето и би ја имитирала биолошката кожа и нејзините функции, така што бебето теоретски не би ја забележало разликата.

Со сензори кои би го мереле притисокот, температурата, влажноста и движењето на воздухот, оваа електронска кожа би можела да се чувствува како вистинска, а во некои аспекти и подобра од неа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

И донел Мујо на Фата вибратор. Го земала таа во рака, го уклучила, а тој почнал да тресе, еднаш, двапати, трипати, па и испаднал од рака и почнал да скока на подот по плочките....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Oд вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...