Наскоро ќе се произведуваат solid-state батерии?

Технолошките гиганти како Samsung и Dyson вкупно инвестирале околу 65 милиони долари во компанијата Ionic Materials од Масачустетс, кои тврдат дека се блиску до производство на безбедна батерија во цврста состојба (solid-state).

Компанијата е создадена во 1986 и креирала сосема нов материјал – течен кристален полимер – кој би можел да ги реши многуте проблеми кои го спречуваат овој вид на батерии да се појават на пазарот.

Тие велат дека литиумските јони се движат дури и побрзо низ нивниот полимер отколку низ конвенционален систем со течни електролити, дека материјалот функционира на импресивни 5 волти. Може да се создаде едноставно и евтино и во споредба со останатите solid-state материјали кои функционираат при температури од околу 60° C, нивниот тоа го прави на собна температура.

Ваква батерија би била многу побезбедна отколку сегашните литиум-јонски кои се запаливи и можат да се прегреат и експлодираат, бидејќи литиумот во неа би бил во незапалива состојба, а би била помалечка, поевтина за продукција и со поголем капацитет од сегашните. 

Потенцијално solid-state батериите и би се полнеле побрзо, би траеле подолго и и имале подобри севкупни перформанси во споредба со литиум-јонските, а би биле идеални за употреба во електричните автомобили и смартфоните.

Компанијата нема објавена повеќе детали во врска со нивната нова технологија, така да ни останува да почекаме и да видиме што ќе ни донесе иднината

Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

И донел Мујо на Фата вибратор. Го земала таа во рака, го уклучила, а тој почнал да тресе, еднаш, двапати, трипати, па и испаднал од рака и почнал да скока на подот по плочките....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Oд вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...