Вашиот следен агент за недвижности би можел да е робот

Следниот пат кога ќе купувате стан или куќа, тоа може да не биде од агент за недвижности - барем не кој ќе биде присутен „на лице место“ со вас.

Некои агенции за недвижности и стартап компании во САД почнале да вработуваат роботи кои ја работат дел од работата на агентите, користејќи вештачка интелигенција.

Две од нив се REX (брокерска фирма) и Zenplace (агенција за менаџирање недвижности) кои како свои вработени имаат роботи кои комуницираат со клиентите – REX ги има поставено во домовите за да одговараат на прашања и собираат податоци, додека Zenplace ги користат за им помогнат на човечките агенти да комуницираат со клиентите на далечина.

Роботите би можеле да го поедностават процесот на купување недвижнина, како и да ја намалат потенцијалната провизија на агентите кои купувачите обично ја плаќаат. REX, на пример, наплатува само 2% провизија, во споредба со 5 или 6% која ја наплаќаат агентите.

Директорите на овие компании сметаат дека агентите се и секогаш ќе бидат критични при извршувањето на трансакциите и нивните работни места не се загрозени од роботите, туку тие сега засега ќе служат да им помагаат и да им ја олеснуваат комуникацијата со клиентите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

И донел Мујо на Фата вибратор. Го земала таа во рака, го уклучила, а тој почнал да тресе, еднаш, двапати, трипати, па и испаднал од рака и почнал да скока на подот по плочките....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Oд вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...