Додаток за смартфони што ја покажува загаденоста на водата

Астрономи од универзитетот во Лајден, Холандија, развиваат едноставен додаток за смартфони кој овозможува исклучително лесно мерење на квалитетот на водата, само со насочување на уредот кон неа, и ништо повеќе.

Примарната намена му е да овозможи на секој граѓанин да провери дали водата за пиење (или капење) е загадена и колку. Риболовците би можеле со негова помош да го одредат квалитетот на уловот, и како загадувањето би влијаело на локалната рибна популација.

Во 2013-та, истиот тим на научници развиле уред наречен iSPEX (Spectropolarimeter for Planetary Exploration/спектрополариметар за планетарно истражување) кој се додавал на смартфон и кој го мерел загадувањето на воздухот.

Технологијата која стои зад тоа е всушност верзија на софистицирана астрономска технологија која покажува дали кислород е присутен на планетите околу другите ѕвезди, која поради тоа што не побарува да се земаат примероци и да се анализираат во лабораторија ја прави релативно евтина.

Тимот истражувачи се надева дека уредот ќе биде подготвен за пазарот до 2019-та, по што ќе ги објават 3D моделите од него за секој со 3D принтер да може сам да си го направи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...