Паметен куфер способен да ве следи каде и да одите

Ако некогаш ви се случило да го изгубите куферот или да сте имале потешкотии со неговото пронаоѓање на некој аеродром, тоа нема да се повтори со Airwheel SR3 роботскиот куфер.

Ова е паметен куфер способен да ве следи каде и да одите, притоа избегнувајќи ги препреките користејќи ја технологијата вградена во роботските правосмукалки. Напојуван е со батерија која може и да се менува, а во него има вграден и аларм, како и способност да се контролира далечински.

Интегрираното визуелно следење и сензорската технологија на Airwheel SR3 му овозможуваат прецизно да си го идентификува сопственикот користејќи визуелно препознавање во реално време како и алгоритми за автоматско следење, така што при симнувањето од авионот може да се сконцентрирате на други задачи.

Сето ова може да се активира со едноставно влечење на рачката и вклучување на куферот.

Сензорите вклучуваат камера, радар и ултразвучен приемник, покрај технологијата за симултана локализација и мапирање (SLAM) која му овозможува инстантно да го идентификува и следи корисникот, притоа конектирајќи се за неговиот смартфон преку Bluetooth конекција.

Сè уште нема информации околу тоа колку би чинел кога наскоро ќе се појави на пазарот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Средношколецот Жарко се жали на татко му:
- Професорката по историја стварно ме малтретира.
- Слушај синко, ако пазиш како се облекуваш, внимаваш на час и учиш редовно дома,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....