Виртуелно игралиште за вежбање на вештачката интелигенција

VirtualHome (Виртуелен дом) е нов проект на лабораторијата за компјутерска наука и AI (вештачка интелигенција) на MIT, место каде AI-то може да вежба комплицирани задачи и домашни задолженија во симулиран виртуелен свет.Идејата е да со усовршување на одредени команди во симулацијата, еден ден да имаме роботи со AI системи кои лесно ќе можат да извршуваат задачи во реалниот свет.

VirtualHome многу наликува на верзија на видео играта The Sims. AI-то е претставено како хуманоиден аватар во виртуелна куќа каде му се даваат разни задолженија. На пример, да го вклучи телевизорот при што прво е потребно да го пронајде далечинскиот управувач, отиде до каучот и седне свртен према телевизорот.Со VirtualHome, научниците од MIT го истренирале AI-то да извршува околу 1000 различни задолженија кои еден ден домашниот роботски асистент би бил способен да ги прави. Некои од нив вклучуваат одење во различни соби за земање на одредени предмети, правење кафе или готвење нешто во кујната.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Денес, на 19.03.2019 година од 13:00 до 15:00 часот, регионалниот пат Старо Нагоричане -...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...