Cybershoes – чевли за виртуелна реалност (VR)

Виртуелната реалност, иако не е претерано застапена на пазарот, е сепак далеку понапредната од поранешните кабасти шлемови, очила, ракавици и слични гаџети.

Тоа е овозможено од технолошкиот напредок во компјутерскиот сектор, каде минијатурни но екстремно моќни микрочипови имаат процесирачка моќ потребна за справување со комплексните опкружувања во виртуелната реалност.Cybershoes се иновативно парче VR технологија, поточно чевли со чија помош можете буквално да пешачите или трчате во виртуелната реалност, максимално искористувајќи ги можностите при играње на VR игри.

Cybershoes биле изложени на скорешното Electronic Entertainment Expo, каде посетителите можеле да ги испробаат седнати на барско столче. Тие се компактибилни со скоро секоја VR видео игра на SteamVR, HTC Vive, Oculus Rift или Windows Mixed Reality уредите.Калибрирањето и поврзувањето на Cybershoes со VR системите е едноставно – доволно е само да ги облечете и седнете на столче кое може да се врти.

Чевлите се тестирани врз над 2000 индивидуални корисници, и се спремни за масовна продукција.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Директорот на гробиштата го прашува чуварот:
- Добро бе, зошто се толку уморни гробарите денеска?
- Му умрела на некој човек таштата, па три пати ја вадеа на бис.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места каде коловозите се влажни. Виадукт Трејд известува дека денес (20.02.2019) ќе се...
Верски календар
На денешен ден
1507.- Роден е италијанскиот сликар Џентиле...
1790.- Умре австрискиот цар Јосиф Втори, син на...
1808.- Роден е францускиот сликар, графичар и...
1886.- Роден е унгарскиот револуционер Бела Кун,...