Wagz паметен околувратник за вашите кучиња

Wagz е околувратник за кучиња кој е дел од првиот конектиран систем за домашни миленичиња во светот.

Целото име му е Wagz Explore Smart Collar и на сопствениците на кучиња им асистира во нивното следење, набљудување и комуницирање.Една верзија ќе биде наменета за кучиња над 18kg, а потоа ќе се појави и таква за помалечки. На располагање ќе бидат верзии со HD видео камера и без неа. Обичната ќе чини $295, додека за камерата ќе се доплаќаат уште $200.

Кога станува збор за околувратници за кучиња, овој концепт е сосема нов. Веќе има неколку слични продукти на пазарот кои ја следат локацијата и активноста, но тие немаат ни приближно толку технологија вградена во нив во споредба со Wagz.

Wagz ја следи локацијата на вашето куче, неговата активност, лаење, и температура, и сите тие податоци ги прикажува на смартфон апликацијата. Тој исто така му овозможува на сопственикот да одреди област во која кучето смее да се движи и не му дозволува на миленикот да излезе од таа специфична зона со тоа што вибрира секој пат кога ќе ја напушти.

Верзијата, пак, со видео камера и двонасочно аудио овозможува во секое време преку апликацијата да го гледате светот од гледната точка на вашиот миленик, да му давате команди преку неа и сл.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто горилата имаат големи ноздрви?
- Зашто имаат дебели прсти.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Од денес, 15 ноември, стапува на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15...
Верски календар
На денешен ден
42.п.н.е.- Роден е римскиот цар Тибериј, посинок...
1095. - На црковниот собир Клермон, во Франција,...
1272.- Умре англискиот крал Хенри III, кој стапи...
1797.- Умре прускиот крал Фридрих Вилхелм II кој...