Aston Martin Vision Volante концепт

Уште еднаш, Aston Martin работат на нова форма на транспорт, овој пат за небесен.

Досега оваа компанија има соработувано со разни специјалисти за да креира малечка подморница наречена Project Neptune и АМ37 глисер кој вреди над 1 милион евра.

Новиот проект наречен Aston Martin Vision Volante концепт е правен во соработка со универзитетот Кренфилд и Rolls-Royce, и се работи за луксузно летало способно да полетува и слетува вертикално.

Претставениот проект е сега засега само футуристичка визија, без планови во скоро време вистински да се создаде и како таква во не е вградена футуристичка погонска технологија, а леталото е и автономно.Во Volante Vision концептот има место за тројца, има хибриден погонски систем со турбина на гас креиран од Rolls-Royce, како и пропелер со 3 ротори за вертикалното полетување/слетување (VTOL). Има вградено и батерија што значи може да лета и само со електричен погон, но на кратки дистанци.

Од Aston Martin не објавиле официјални бројки во однос на перформансите, но потпретседателот на компанијата кој е и шеф на одделот за маркетинг изјавил дека тоа би било способно да лета од Лондон до Париз без престан, што би траело околу 1 час, што значи со брзина од околу 322км/ч.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...